Sladké zemiaky - zdravo a chutne

13 apr , 2017

Sladké zemiaky - zdravo a chutne

Ahoj,

rozhodol som sa, že opäť je tu čas na ďalší zdravý recept. Tentokrát som siahol po čomsi menej tradičnom – šaláte zo sladkých zemiakov. Viem, sladké zemiaky už nie sú pre nás žiadna exotika a mnohí z nás ich pravidelne zaraďujú do svojho jedálnička. Ale väčšinou iba v podobe prílohy ako pyré alebo pečených sladkých zemiakov.

Recept, ktorý ti dnes prinášam ti predstaví možnosť ako zo sladkých zemiakov urobiť chutný a zdravý šalát. Použiť ho môžeš ako hlavné jedlo alebo aj ako prílohu. Podávať sa môže teplý alebo aj studený. Takže možností využitia tohto receptu je viacero.

Inšpiráciu pre tento recept som našiel na stránke www.fitrecepty.sk.

Prečo sladké zemiaky?

Ak máme zámer sa zdravo stravovať, väčšinou sa vyhýbame všetkému sladkému. Prečo by sme teda mali zemiaky, ktoré majú priamo vo svojom názve to nebezpečné slovo „sladké“ pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička?

Hlavným dôvodom je vysoký obsah živín. Sladké zemiaky, známe aj ako batáty, obsahujú betakarotén, vitamíny A a C a takisto mnohé vitamíny skupiny B, železo, kyselinu listovú a draslík. Majú vyššiu energetickú hodnotu ako bežné zemiaky, ale pokiaľ ich budeš jesť v primeraných množstvách, tvoja postava neutrpí. Práve naopak, tvoje telo sa bude radovať z ich pozitívnych účinkov, tu sú niektoré z nich:

  • predchádzajú zápche a pomáhajú pri žalúdočných vredoch – prispieva k tomu nerozpustná vláknina, ktorá prospieva črevám. Pre tráviaci trak je priaznivý aj ich upokojujúci účinok.
  • sú zdrojom energie – batáty je vhodné zaradiť do jedálnička, ak pociťuješ nedostatok energie, si vyčerpaná, malátna a pociťuješ únavu. Vláknina, sacharidy, vitamíny skupiny B, ktoré sladké zemiaky obsahujú, tvojmu telu dodajú energiu a opäť ho nakopnú.
  • posilňujú imunitu – sladké zemiaky obsahujú antioxidanty a tým posilňujú imunitu. Pravidelne ich zaraďuj do svojho jedálneho lístka aj v tomto ročnom období a zabojuj s nimi proti jarnej únave.
  • pomáhajú znižovať krvný tlak – a to najmä kvôli obsahu draslíka.
  • prospievajú zraku – a to vďaka betakaroténu, ktorý sa v ľudskom tele premieňa na vitamín A.
Čo budeš potrebovať?
Príprava je veľmi jednoduchá, preto si vystačíš s nasledovným vybavením:
  • pekáč
  • doska na krájanie
  • väčšia miska
Potrebné suroviny
Na 4 porcie šalátu zo sladkých zemiakov a fazule budeš potrebovať:
  • 500 g sladkých zemiakov
  • 400 g uvarenej fazule
  • 150 g kukurice
  • 100 g hrášku
  • 2 polievkové lyžice horčice
  • 2 polievkové lyžice sójovej omáčky
  • 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy
  • 2 polievkové lyžice kečupu bez cukru
  • 1 polievkovú lyžicu medu
  • morskú soľ
  • mleté čierne korenie
  • bazalku alebo petržlenovú vňať
Ako postupovať?

Zemiaky umy a nožom do nich urob dierky, aby si zaistila, že sa prepečú aj vnútri. Rozlož ich na pekáč a pri teplote 200 stupňov ich peč 40 – 60 minút. Doba pečenia závisí od veľkosti zemiakov.

Upečené zemiaky nechaj chvíľu vychladnúť a potom ich ošúp a nakrájaj na malé kúsky. Ak chceš, môžeš ich použiť aj bez ošúpania – tvoje telo tak prijme viac vlákniny.

A teraz už je to naozaj veľmi jednoduché – vo väčšej miske zmiešaj horčicu, sójovú omáčku, citrónovú šťavu, kečup a med. Podľa chuti pridaj morskú soľ a mleté čierne korenie. Do takto pripravenej zmesi pridaj uvarenú fazuľku, kukuricu a hrášok. Nakoniec pridaj aj nakrájané sladké zemiaky. Šalát ozdob bazalkou alebo petržlenovou vňaťou. Hotovo!

Zaujal ťa tento recept a rozhodla si sa ho vyskúšať? Alebo poznáš iný zaujímavý recept ako použiť sladké zemiaky? Daj mi vedieť a staň sa mojou inšpiráciou pri varení, rovnako ako si mojou inšpiráciou pri starostlivosti o pokožku. :)

Prajem ti krásne jarné dni!

Tvoj MARK

Zdroj:

Inšpiráciou pre tento zdravý recept som našiel na portáli www.fitrecepty.sk, konkrétne tu https://www.fitrecepty.sk/recept/salat-zo-sladkych-zemiakov-fazule/.




Tiež v Novinky

Úľava pre citlivú pokožku hlavy
Úľava pre citlivú pokožku hlavy

31 dec , 2022

Časté umývanie šampónom je dôležitým predisponujúcim faktorom pre zvýšenú citlivosť pokožky hlavy, ktorá môže byť spôsobená poruchou bariérovej funkcie v dôsledku nadmernej transepidermálnej straty vody, čo následne umožňuje zvýšenú expozíciu tenzidom. Povedané jednoduchšie - časté umývanie vlasov (napr. každý deň, alebo viac ako 3 krát do týždňa) môže byť na škodu. Dôvodom je zníženie NMF (Natural Moisturizing Factor - podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť), vyššia TEWL (TransEpidermal Water Loss - transepidermálna strata vody), ...

Čítať viac..

Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?
Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?

16 sep , 2022

Či produkt obsahuje silikóny, zistíme podľa zoznamu zložiek-INCI a ľahko ich identifikujeme pretože väčšina z nich končí na -cone, -conol alebo -xane. Niektoré z najčastejších, ktoré možno nájsť, sú:

Čítať viac..

Ochráň svoju pokožku pred horúčavami
Ochráň svoju pokožku pred horúčavami

04 aug , 2022

Leto a prázdniny sú v plnom prúde a veľa času trávime vonku na slnku. K letu patria aj letné horúčavy. Už aj v našich zemepisných šírkach sa teploty šplhajú k vysokým číslam, atakujúc 38°C, často dokonca ešte viac. Väčšina z nás si je vedomá škodlivých účinkov, ktoré môže mať slnko na naše telo, no len málo z nás vie veľa o účinkoch teplých letných teplôt na našu pokožku. Viaceré štúdie však ukázali, že nadmerné vystavenie teplu môže spôsobiť všetky druhy problémov súvisiacich s pokožkou, od dehydratácie po hyperpigmentáciu a dokonca aj predčasné starnutie.

Čítať viac..