Prečo sa nebáť používať mydlo aj na čistenie pleti

26 sep , 2020

Prečo sa nebáť používať mydlo aj na čistenie pleti

Pýtate sa ma často na mydlá, ako často ich používať, obávate sa či je mydlo vhodné použiť napríklad na suchú či citlivú pleť. Preto som sa rozhodol tento blog venovať práve mydlu a zodpovedať všetko podstatné, a možno aj niečo zaujímavé navyše😊

Vedeli ste, že prvé zmienky o mydle máme už asi od roku 2800 pred naším letopočtom zo starovekého Babylonu? Dokonca ruiny Pompejí odhalili celú továreň na výrobu mydla. V minulosti to bol veľmi vzácny artikel a  cenovo dostupné mydlo bolo až od 18. storočia.

Čistiace prostriedky pochádzajú z Nemecka z roku 1916 a komerčné „mydlo,“ ktoré dnes poznáme, vzniklo počas druhej svetovej vojny. Čistiace prostriedky sú syntetické čističe (tzv. syndety - syntetické detergenty  často na báze ropy), ktoré zbavujú pokožku nečistoty a aj vlastnej lipidovej ochrannej vrstvy, ktorá je potrebná  pre zdravú pokožku.

Ľudia si v dnešnej dobe čoraz viac uvedomujú nebezpečenstvo používania výrobkov so syntetickými parfumami, konzervantmi, farbivami a iným chemickým obsahom. Či už je to starostlivosť o pleť alebo jedálniček; ľudia dnes uprednostňujú ekologický a zdravý prístup. Aj prírodné mydlo sa pomaly navracia späť do spŕch a kúpeľní po celom svete a stáva sa rutinnou súčasťou starostlivosti o hygienu celého tela, tvár nevynímajúc.

Môže mydlo „poškodiť“ kyslý plášť pokožky?

Koža na našom tele má bariéru, ktorá sa označuje ako kyslý plášť, čo je veľmi tenký, mierne kyslý film na povrchu kože, ktorý pôsobí ako bariéra proti baktériám, vírusom, látkam znečisťujúcim životné prostredie a ďalším potenciálnym kontaminantom. Zdravý kyslý plášť sa skladá z lipidov vrátane ceramidov a voľných mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržiavať optimálne množstvo zdravých baktérií a flóry tzv.mikrobióm, aby pokožka zostala zdravá, vyvážená a chránená. Kyslý plášť môže mať pH medzi 4,5 - 6,2, v závislosti od faktorov, ako je vek, pohlavie, etnická príslušnosť, podnebie a konkrétna časť tela. Mikrobióm pomáha pri hojení rán, obmedzuje poškodenia alergénmi  a UV žiarením, minimalizuje oxidačné poškodenie a pomáha udržiavať neporušenú a dobre hydratovanú kožnú bariéru.

Krátkodobé vystavenie pokožky pôsobeniu slabo kyslého alebo zásaditého prostriedku  ako je napríklad mydlo, neškodí kyslému plášťu. Zdravá pokožka dokáže obnoviť svoj kyslý plášť v priebehu niekoľkých minút.

Bohužiaľ, väčšina moderných hygienických postupov absolútne ničí náš mikrobióm pokožky. Antibakteriálne mydlá, syntetické a dráždivé konzervačné látky v pleťových vodách, sprchových géloch, šampónoch a skoro každá iná „chemická “  látka, ktorú nanášame na našu pokožku, môže okrem „zlých“ zničiť aj „dobré“ baktérie.

Prírodné mydlo
A aká je výhoda v používaní mojich ručne vyrábaných mydiel?

1. MARK mydlá obsahujú čisté rastlinné a esenciálne oleje
Kvalitné pevné mydlá sú vyrábané z prvotriednych prísad, my ho varíme z olivového oleja, kokosového a ricínového oleja. Na dovoňanie používame  čisté esenciálne oleje, ktoré majú benefity nielen ako aromaterapeutiká, ale aj iné funkcie, keďže pochádzajú z rôznych rastlín, ktoré sú známe pre svoje napr. antimikrobiálne účinky (tea tree olej, rozmarínový esenciálny olej).

2. MARK mydlá obsahujú glycerín
Z  priemyselne vyrábaného mydla sa odstraňuje  glycerín a používa sa v iných výrobkoch, ako sú napríklad telové mlieka a krémy.  Pokiaľ ide o našu pokožku, glycerín je najlepším zvlhčovacím prostriedkom. Nielen, že zadržiava vlhkosť, ale tiež dodáva pokožke jemný dotyk. 

3. MARK mydlá sú bez konzervantov
MARK mydlá neobsahujú žiadne konzervačné látky.
Tekuté mydlá a všetky výrobky osobnej starostlivosti, ktoré obsahujú vodu musia byť správne konzervované konzervačnými látkami. Nie všetky konzervačné látky sú škodlivé, ale prečo sa im nevyhnúť úplne, keď máte možnosť? Je to lepšie pre kožný mikrobióm a zdravie pokožky.

4. MARK mydlá majú lepšie vlastnosti
Vďaka použitým prírodným zložkám, majú potenciál napomáhať pri akné a ekzémoch. Mydlo si  zachováva antioxidačné vlastnosti použitých zložiek. Antioxidanty pomáhajú spomaliť proces starnutia pokožky a pomáhajú omladiť pokožku.

5. Ideálna voľba pre vegánov
V mojich mydlách na dosiahnutie cieľa využívam len botanické extrakty, byliny, kávu, zelený čaj a čierne uhlie a preto sú ideálnou voľbou aj pre vegánov. 

6. Faktor pH
Všetky prírodné mydlá by mali mať pH medzi 8 až 10 a pH, pričom pokožky je okolo 5,5. No  pH mydla by nemalo zodpovedať vašej pokožke. Ľudská pokožka je prirodzene kyslá, čistenie pokožku vysušuje a preto potrebujeme mydlo s vyššou úrovňou pH ako má pokožka.

Nezabudnime že zdravá pokožka dokáže obnoviť svoj kyslý plášť v priebehu niekoľkých minút .

Často sa pýtate, aké mydlo a ako často používať na čistenie pleti? Začneme tým, že si zvolíme mydlo podľa typu pleti:

1. pre mastnú a zmiešanú pleť so sklonom k masteniu odporúčam používať: MARK mydlo s aktívnym uhlím 
intenzita použitia: 2 -3 x týždenne
spôsob použitia: môžem použiť mydlo priamo na tvár

2. pre suchšiu až citlivú pleť so sklonom k vysúšaniu zvolím MARK mydlo so zeleným čajom
intenzita použitia: 2 x týždenne
spôsob použitia: mydlo napením v rukách a tvár poumývam penou z mydla

Nezanedbáme následnú starostlivosť a po umytí pleť dôkladne umyjeme vodou a odstránime zvyšky mydla. Na urýchlenie obnovy kyslého plášťa použijeme ružový hydrolát, ktorým tvár jemne tonizujeme a necháme prirodzene vysušiť. Následne použijeme hyaluronové sérum, ktoré pleť zvláčni a dodá jej potrebnú hydratáciu, prípadne organické pleťové oleje, ktoré nanesieme na vlhkú pleť. 

V prípade otázok mi neváhaj napísať správu na sociálnych sieťach alebo email, či podeliť sa o tvoju skúsenosť s mojimi mydlami. 

Tvoj MARKTiež v Novinky

Kofeín v šampóne – dokáže skutočne podporiť rast vlasov?
Kofeín v šampóne – dokáže skutočne podporiť rast vlasov?

09 feb , 2024

Prajete si, aby Vaše vlasy boli hustejšie, zdravšie a aby rýchlejšie rástli? Nie ste sami. Pravdepodobne ste už počuli o rôznych „zaručených“ receptoch na rast vlasov, ale po mnohých sklamaniach ostávate skeptickí.

Čítať viac..

Starostlivosť o pleť v zime
Starostlivosť o pleť v zime

18 jan , 2024

Aj Vám sa zdá, že Vaša pleť počas zimy akosi stratila jas? Je na dotyk suchá, matná a možno aj jemne podráždená? Pleť totiž počas zimy stráca veľmi dôležitú hydratáciu. Prečo je to tak? 

Čítať viac..

Zrelá pleť = krásna pleť. Je to vôbec možné? Ako to dosiahnuť?
Zrelá pleť = krásna pleť. Je to vôbec možné? Ako to dosiahnuť?

20 nov , 2023

Krása a mladosť sú dary, ktoré nám príroda dáva ako dočasné. Ako roky plynú, prichádza čas, keď sa na našej pokožke začnú objavovať prvé vrásky a iné známky starnutia. Tento proces je prirodzený a nevyhnutný, to však neznamená, že sa s ním musíme len tak zmieriť. Naopak, mali by sme vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sme o svoju pleť dbali ešte viac ako doteraz, aby sme ju udržali v tej najlepšej kondícii a zamedzili predčasnému starnutiu. Ako teda na to?

 

Čítať viac..