26 sep , 2020

Pýtate sa ma často na mydlá, ako často ich používať, obávate sa či je mydlo vhodné použiť napríklad na suchú či citlivú pleť. Preto som sa rozhodol tento blog venovať práve mydlu a zodpovedať všetko podstatné, a možno aj niečo zaujímavé navyše😊

Vedeli ste, že prvé zmienky o mydle máme už asi od roku 2800 pred naším letopočtom zo starovekého Babylonu? Dokonca ruiny Pompejí odhalili celú továreň na výrobu mydla. V minulosti to bol veľmi vzácny artikel a  cenovo dostupné mydlo bolo až od 18. storočia.

Čistiace prostriedky pochádzajú z Nemecka z roku 1916 a komerčné „mydlo,“ ktoré dnes poznáme, vzniklo počas druhej svetovej vojny. Čistiace prostriedky sú syntetické čističe (tzv. syndety - syntetické detergenty  často na báze ropy), ktoré zbavujú pokožku nečistoty a aj vlastnej lipidovej ochrannej vrstvy, ktorá je potrebná  pre zdravú pokožku.

Ľudia si v dnešnej dobe čoraz viac uvedomujú nebezpečenstvo používania výrobkov so syntetickými parfumami, konzervantmi, farbivami a iným chemickým obsahom. Či už je to starostlivosť o pleť alebo jedálniček; ľudia dnes uprednostňujú ekologický a zdravý prístup. Aj prírodné mydlo sa pomaly navracia späť do spŕch a kúpeľní po celom svete a stáva sa rutinnou súčasťou starostlivosti o hygienu celého tela, tvár nevynímajúc.

Môže mydlo „poškodiť“ kyslý plášť pokožky?

Koža na našom tele má bariéru, ktorá sa označuje ako kyslý plášť, čo je veľmi tenký, mierne kyslý film na povrchu kože, ktorý pôsobí ako bariéra proti baktériám, vírusom, látkam znečisťujúcim životné prostredie a ďalším potenciálnym kontaminantom. Zdravý kyslý plášť sa skladá z lipidov vrátane ceramidov a voľných mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržiavať optimálne množstvo zdravých baktérií a flóry tzv.mikrobióm, aby pokožka zostala zdravá, vyvážená a chránená. Kyslý plášť môže mať pH medzi 4,5 - 6,2, v závislosti od faktorov, ako je vek, pohlavie, etnická príslušnosť, podnebie a konkrétna časť tela. Mikrobióm pomáha pri hojení rán, obmedzuje poškodenia alergénmi  a UV žiarením, minimalizuje oxidačné poškodenie a pomáha udržiavať neporušenú a dobre hydratovanú kožnú bariéru.

Krátkodobé vystavenie pokožky pôsobeniu slabo kyslého alebo zásaditého prostriedku  ako je napríklad mydlo, neškodí kyslému plášťu. Zdravá pokožka dokáže obnoviť svoj kyslý plášť v priebehu niekoľkých minút.

Bohužiaľ, väčšina moderných hygienických postupov absolútne ničí náš mikrobióm pokožky. Antibakteriálne mydlá, syntetické a dráždivé konzervačné látky v pleťových vodách, sprchových géloch, šampónoch a skoro každá iná „chemická “  látka, ktorú nanášame na našu pokožku, môže okrem „zlých“ zničiť aj „dobré“ baktérie.

Prírodné mydlo
A aká je výhoda v používaní mojich ručne vyrábaných mydiel?

1. MARK mydlá obsahujú čisté rastlinné a esenciálne oleje
Kvalitné pevné mydlá sú vyrábané z prvotriednych prísad, my ho varíme z olivového oleja, kokosového a ricínového oleja. Na dovoňanie používame  čisté esenciálne oleje, ktoré majú benefity nielen ako aromaterapeutiká, ale aj iné funkcie, keďže pochádzajú z rôznych rastlín, ktoré sú známe pre svoje napr. antimikrobiálne účinky (tea tree olej, rozmarínový esenciálny olej).

2. MARK mydlá obsahujú glycerín
Z  priemyselne vyrábaného mydla sa odstraňuje  glycerín a používa sa v iných výrobkoch, ako sú napríklad telové mlieka a krémy.  Pokiaľ ide o našu pokožku, glycerín je najlepším zvlhčovacím prostriedkom. Nielen, že zadržiava vlhkosť, ale tiež dodáva pokožke jemný dotyk. 

3. MARK mydlá sú bez konzervantov
MARK mydlá neobsahujú žiadne konzervačné látky.
Tekuté mydlá a všetky výrobky osobnej starostlivosti, ktoré obsahujú vodu musia byť správne konzervované konzervačnými látkami. Nie všetky konzervačné látky sú škodlivé, ale prečo sa im nevyhnúť úplne, keď máte možnosť? Je to lepšie pre kožný mikrobióm a zdravie pokožky.

4. MARK mydlá majú lepšie vlastnosti
Vďaka použitým prírodným zložkám, majú potenciál napomáhať pri akné a ekzémoch. Mydlo si  zachováva antioxidačné vlastnosti použitých zložiek. Antioxidanty pomáhajú spomaliť proces starnutia pokožky a pomáhajú omladiť pokožku.

5. Ideálna voľba pre vegánov
V mojich mydlách na dosiahnutie cieľa využívam len botanické extrakty, byliny, kávu, zelený čaj a čierne uhlie a preto sú ideálnou voľbou aj pre vegánov. 

6. Faktor pH
Všetky prírodné mydlá by mali mať pH medzi 8 až 10 a pH, pričom pokožky je okolo 5,5. No  pH mydla by nemalo zodpovedať vašej pokožke. Ľudská pokožka je prirodzene kyslá, čistenie pokožku vysušuje a preto potrebujeme mydlo s vyššou úrovňou pH ako má pokožka.

Nezabudnime že zdravá pokožka dokáže obnoviť svoj kyslý plášť v priebehu niekoľkých minút .

Často sa pýtate, aké mydlo a ako často používať na čistenie pleti? Začneme tým, že si zvolíme mydlo podľa typu pleti:

1. pre mastnú a zmiešanú pleť so sklonom k masteniu odporúčam používať: MARK mydlo s aktívnym uhlím 
intenzita použitia: 2 -3 x týždenne
spôsob použitia: môžem použiť mydlo priamo na tvár

2. pre suchšiu až citlivú pleť so sklonom k vysúšaniu zvolím MARK mydlo so zeleným čajom
intenzita použitia: 2 x týždenne
spôsob použitia: mydlo napením v rukách a tvár poumývam penou z mydla

Nezanedbáme následnú starostlivosť a po umytí pleť dôkladne umyjeme vodou a odstránime zvyšky mydla. Na urýchlenie obnovy kyslého plášťa použijeme ružový hydrolát, ktorým tvár jemne tonizujeme a necháme prirodzene vysušiť. Následne použijeme hyaluronové sérum, ktoré pleť zvláčni a dodá jej potrebnú hydratáciu, prípadne organické pleťové oleje, ktoré nanesieme na vlhkú pleť. 

V prípade otázok mi neváhaj napísať správu na sociálnych sieťach alebo email, či podeliť sa o tvoju skúsenosť s mojimi mydlami. 

Tvoj MARKTiež v Novinky

Kondicionér - prečo ho používať a ako vybrať ten správny
Kondicionér - prečo ho používať a ako vybrať ten správny

16 jan , 2022

Hoci má kondicionér veľké množstvo výhod, napriek tomu ho používa len málo žien. Prevláda mýtus, že kondicionér slúži len na ľahšie rozčesávanie vlasov, prípadne že nie je vhodný na jemné, či mastné vlasy. Šampónom z vlasov vymyjeme nečistoty a zvyšky stylingových prípravkov, no umývanie narúša ich prirodzený ochranný film, vlasy strácajú lesk a vysúšajú sa. Elektrizujú a ťažšie sa upravujú. Použitím kondicionéra odstránime

Čítať viac..

Prečo je vhodné peelingovať pokožku najmä v lete?
Prečo je vhodné peelingovať pokožku najmä v lete?

11 júl , 2021

„Keď sa blíži leto, je mimoriadne dôležité venovať pozornosť tomu, aké produkty na svoju pokožku používame „

Venujme teraz pár minút zamysleniu sa nad peelingom, dôvodom jeho obľúbenosti a benefitom v starostlivosť o pokožku celého tela.

Čítať viac..

Hydroláty (často označované ako kvetinové vody)
Hydroláty (často označované ako kvetinové vody)

23 jún , 2021

Ako si poradiť a využiť bylinky a ušetriť zároveň čas? Skvelá a mimoriadne účinná je terapia hydrolátmi.

Sú to jedinečné a výnimočné produkty, produkty destilácie rastliny vodnou parou. V procese výroby sa využíva iba energia pary a tepla na uvoľnenie buniek vo vnútri rastlín, ktoré obsahujú mnohé dôležité prvky. Zároveň sú to mikrodávky esenciálnych olejov, ktoré často disponujú terapeutickými účinkami.

Čítať viac..

Prihlás sa na odber noviniek