Rozumieš svojej pokožke?

10 apr , 2019

Rozumieš svojej pokožke?

Pokožka ako najväčší orgán tela, vníma veľmi citlivo všetko čo sa deje v našom tele. Možno aj teraz sa ti snaží niečo naznačiť – pleť je mastnejšia alebo naopak suchšia ako obvykle, nežiari tak ako predtým, vytvorilo sa ti veľa čiernych bodiek alebo vyrážok, je začervenaná, podráždená alebo opuchnutá. Práve na tieto prejavy pokožky si treba dávať pozor a správne ich vedieť čítať.

1. Čo sa ti tvoja pokožka snaží naznačiť

  • Nadmerná tvorba akné a čiernych bodiek

Nadmerná tvorba akné, vyrážok či čiernych bodiek môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami, zlým stravovaním a potravinovými intoleranciami, chorobou alebo zlou starostlivosťou o pokožku. Pri zlom čistení (napr. dráždivou kozmetikou s alkoholom, syntetickým parfumom alebo silikónmi) sa zvýši produkcia kožného mazu až desaťnásobne a rovnako aj pri cvičení ak sa hneď neumyješ, pot, prach a maz čo ti ostal na tele zanáša tvoje póry. Najviac ale vplýva na tvoju pokožku stres, neustále dotýkanie sa tváre, vytláčanie vyrážok a tvoj životný štýl - strava, cigarety, alkohol a nedostatok spánku.

  • Veľmi suchá pokožka a predčasné vrásky

Príčinou suchej pokožky a predčasných vrások býva dlhodobý nedostatok hydratácie,zlé stravovanie, zlá starostlivosť o pleť, stres alebo environmentálne zmeny. Málo vody a nedostatok zdravých tukov, vitamínov a minerálov spôsobuje, že pokožka nie je vyživená a hydratovaná. Pokožku vysušuje aj nesprávna kozmetika s obsahom alkoholu a alergénov, časté umývanie tváre alebo sprchovanie v príliš teplej vode. Ak máš pocit, že tvoja suchá pokožka je sprevádzaná aj začervenaním, šúpaním a svrbením, môžeš mať aj atopický ekzém. Pri ekzéme neexistuje jasná príčina a jasná liečba, je dobré si viesť denník a sledovať všetky potraviny, kozmetiku a každodenné situácie v tvojom živote, pri ktorých si mala pocit, že sa ti prejav ekzému zlepšil alebo zhoršil.

2. Ako sa správať k svojej pokožke

  •  Zmena jedálničku

Ak si nevieš poradiť s problematickou pleťou, vyskúšaj aspoň jeden celý týždeň si pripravovať všetko jedlo sama. Žiadne obedové menu, reštaurácie ši streetfood. Vynechaj zo stravy potraviny s vysokým obsahom cukrov, veľmi mastné a smažené potraviny a tiež potenciálne alergény. Veľakrát mliečne výrobky aj v minimálnych množstvách zhoršujú stav pleti a prejav ekzému. Svoj jedálniček postav na potravinách s obsahom zdravých tukov ako avokádo, vajíčka, orechy, ryby a panenské rastlinné oleje. Jedz veľa bielkovín, strukovín a šetrne pripravenú zeleninu, hlavne na pare. Je veľmi dôležité, aby si zmeny v stravovaní prirodzene zapracovala do svojho života, lebo prudkou a radikálnou diétou iba spôsobíš stres sebe a svojej pleti.

  • Zmena starostlivosti o pokožku

Je dôležité si všímať všetky reakcie pokožky po každom jednom kozmetickom produkte, ktorý používaš. Svrbenie očí pri umývaní vlasov a odličovaní, neutíchajúca tvorba vyrážok a čiernych bodiek či začervenanie a vysušovanie pleti, toto všetko znamená, že tvoja pleť nie je spokojná. Pri liečbe akné skús používať kozmetiku, ktorá pokožku nadmerne nevysuší. Ak pokožku príliš odmastíš, zareaguje nato len aktívnejšou tvorbou kožného mazu. Pri výbere pleťovej kozmetike, uprednostni takú s obsahom antibakteriálnych, antioxidačných a protizápalových aktívnych látok ako čajovníkový olej, kyselina salicylová, zelený čaj alebo neemový prášok. Naopak ak je tvoja pleť veľmi suchá, zameraj sa hlavne na prírodné olejové sérabohaté krémy. Nezabudni, ale vždy použiť olej alebo šľahané maslo len na navlhčenú pokožku.




Tiež v Novinky

Úľava pre citlivú pokožku hlavy
Úľava pre citlivú pokožku hlavy

31 dec , 2022

Časté umývanie šampónom je dôležitým predisponujúcim faktorom pre zvýšenú citlivosť pokožky hlavy, ktorá môže byť spôsobená poruchou bariérovej funkcie v dôsledku nadmernej transepidermálnej straty vody, čo následne umožňuje zvýšenú expozíciu tenzidom. Povedané jednoduchšie - časté umývanie vlasov (napr. každý deň, alebo viac ako 3 krát do týždňa) môže byť na škodu. Dôvodom je zníženie NMF (Natural Moisturizing Factor - podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť), vyššia TEWL (TransEpidermal Water Loss - transepidermálna strata vody), ...

Čítať viac..

Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?
Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?

16 sep , 2022

Či produkt obsahuje silikóny, zistíme podľa zoznamu zložiek-INCI a ľahko ich identifikujeme pretože väčšina z nich končí na -cone, -conol alebo -xane. Niektoré z najčastejších, ktoré možno nájsť, sú:

Čítať viac..

Ochráň svoju pokožku pred horúčavami
Ochráň svoju pokožku pred horúčavami

04 aug , 2022

Leto a prázdniny sú v plnom prúde a veľa času trávime vonku na slnku. K letu patria aj letné horúčavy. Už aj v našich zemepisných šírkach sa teploty šplhajú k vysokým číslam, atakujúc 38°C, často dokonca ešte viac. Väčšina z nás si je vedomá škodlivých účinkov, ktoré môže mať slnko na naše telo, no len málo z nás vie veľa o účinkoch teplých letných teplôt na našu pokožku. Viaceré štúdie však ukázali, že nadmerné vystavenie teplu môže spôsobiť všetky druhy problémov súvisiacich s pokožkou, od dehydratácie po hyperpigmentáciu a dokonca aj predčasné starnutie.

Čítať viac..