Kľúč ku kráse a zdraviu - kvalitný spánok

01 feb , 2019

Kľúč ku kráse a zdraviu - kvalitný spánok

Naša spoločnosť dospela do štádia, v ktorom sa čoraz väčší dôraz kladie na produktivitu práce a dokonalosť v každej oblasti. Zvyšovanie počtu vybavených klientov, maximalizácia tržieb či spokojnosť rodiny alebo partnera vedie k tomu, že sa snažíme byť najlepšími zamestnancami, dokonalými partnermi a manželmi, vzornými rodičmi či obetavými priateľmi. Vysoké očakávania, ktoré na nás kladie spoločnosť a často aj my sami však podstatným spôsobom vplývajú na kvalitu nášho života - snažíme sa ušetriť čas a zároveň maximalizovať výsledky. Nakoľko deň má pre každého iba 24 hodín, najčastejšie ho šetríme tým najnevhodnejším spôsobom -  skracujeme čas na jedlo a znižujeme kvalitu stravy konzumáciou rýchleho občerstvenia alebo depriváciou spánku. Práve spánok je však jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich nielen náš výzor, ale aj náš zdravotný stav a psychickú pohodu.

Prečo je spánok dôležitý?

Počas spánku dochádza k oddychu a regenerácii celého organizmu - oddychuje srdce, kardiovaskulárny systém, dýchacia sústava, regeneruje sa pohybová sústava a svalstvo a relaxuje psychika i myseľ, čo priamo ovplyvňuje náš výkon, energiu a pohodu na ďalší deň. Okrem toho sa všetky zážitky získané počas dňa majú priestor počas spánku zaradiť na správne miesto v pamäti.

Fázy spánku

Spánok je rozdelený na viacero cyklov. Na úvod je fáza zaspávania, ktorá trvá zvyčajne niekoľko minút. Po nej nasleduje fáza NON-REM spánku, v ktorom je spánok najhlbší a najpomalší. Počas neho dochádza k regenerácii somatických funkcií. Postupom času dochádza znova k návratu do 1. fázy a následne prichádza fáza REM spánku. V tomto štádiu nastáva regenerácia mozgu a mozgových funkcií, počas REM spánku dochádza k snom a snívaniu. Na konci celého spánku je fáza zobúdzania sa. Počas bežného spánku prichádza k striedaniu REM spánku a NON-REM spánkom, pričom u dospelých ľudí prevažuje dobou trvania NON-REM spánok a to obvykle v pomere 4:1. Za noc sa vystriedajú až 4 cykly, s trvaním každej periódy od 5 do 20 minút.

Koľko má spánok trvať?

Dĺžka spánku je veľmi individuálna, vo všeobecnosti však platí, že človek by sa mal samovoľne zobudiť. U novorodenca by mal spánok trvať aspoň 16 hodín, u dospelého človeka 7 - 9 hodín a u starších ľudí okolo 6 hodín, nakoľko sa im spánok spravidla skracuje.

Spánok by mal byť ale aj dostatočne hlboký a kvalitný a človek by nemal byť nerušený okolitým prostredím, pretože pravidelné „ponocovanie“ je z hľadiska škodlivosti na rovnakej úrovni ako celková nespavosť.

MARK TIPY na dobrý spánok

  • pokús sa chodiť do postele a vstávať približne v rovnakom čase,
  • obmedz kofeín po 15.00 hodine,
  • vyhýbaj sa pred spaním ťažkým jedlám,
  • odstráň pred spaním stimulačné aktivity ako TV, PC alebo smartfón.

 

P.S.: Dopraj si pred spaním kúpeľ s mojou novinkou - MARK bath tea BODY RELAX. Zmes ruže, nechtíka a levandule tvoje telo upokojí, zrelaxuje, pomôže odstrániť stres z celého dňa napomôže k pokojnému a kvalitnému spánku.
Tiež v Novinky

Zrelá pleť = krásna pleť. Je to vôbec možné? Ako to dosiahnuť?
Zrelá pleť = krásna pleť. Je to vôbec možné? Ako to dosiahnuť?

20 nov , 2023

Krása a mladosť sú dary, ktoré nám príroda dáva ako dočasné. Ako roky plynú, prichádza čas, keď sa na našej pokožke začnú objavovať prvé vrásky a iné známky starnutia. Tento proces je prirodzený a nevyhnutný, to však neznamená, že sa s ním musíme len tak zmieriť. Naopak, mali by sme vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sme o svoju pleť dbali ešte viac ako doteraz, aby sme ju udržali v tej najlepšej kondícii a zamedzili predčasnému starnutiu. Ako teda na to?

 

Čítať viac..

Citlivá pleť: ako sa o ňu správne starať a aké aktívne látky zvoliť?
Citlivá pleť: ako sa o ňu správne starať a aké aktívne látky zvoliť?

20 sep , 2023

Existuje nespočetné množstvo typov pleti, z ktorých každý má svoje jedinečné potreby a výzvy. Dnes sa zameriame na jednu z najnáročnejších - citlivú pleť. Možno ste práve Vy jeden z tých, ktorí denne zažívajú nepohodlie ako pálenie, svrbenie či začervenanie pokožky z rôznych príčin. Alebo Vás trápi diagnóza ako ekzém, rosacea či kuperóza? Ak ste sa našli v týchto riadkoch, tento príspevok je určený práve Vám.

 

Čítať viac..

Testovanie produktov na citlivej pleti - recenzia
Testovanie produktov na citlivej pleti - recenzia

20 sep , 2023

V rámci nedávnej výzvy na testovanie našich produktov sa zapojilo niekoľko z Vás. Odkryli ste nám svoje príbehy a my Vám ďakujeme za obrovskú dôveru, otvorenosť a možnosť byť súčasťou Vašej dennej rutiny.

Čítať viac..