Doprava zadarmo už od 20,- Eur 🤍

Z čoho je zložená moja kozmetika? Ako čítať INCI?

16 máj , 2021

Z čoho je zložená moja kozmetika? Ako čítať INCI?

Názvy INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient) sú systematické názvy medzinárodne uznávané na identifikáciu kozmetických prísad. Boli vyvinuté Výborom pre medzinárodnú nomenklatúru (INC) a publikované Radou pre osobnú starostlivosť (PCPC) v Medzinárodnom slovníku a príručke pre kozmetické prísady .

Načo nám to, spotrebiteľom, vlastne je ...

INCI sa nachádza na všetkých obaloch kozmetických výrobkov, na vonkajších obaloch, priložených príbalových letákoch a často na všetkých troch.

  • Tento zoznam ponúka spotrebiteľovi možnosť skontrolovať v zozname všetky zložky. Pre rastlinné zložky sa často používajú latinské názvy, názvy iných zložiek tiež vychádzajú z latinčiny, prípadne z angličtiny, pokiaľ sa v zložení kozmetického prípravku nachádzajú suroviny rôzneho pôvodu, tak to bude mix oboch jazykov, dokonca aj v názve jednej suroviny - napr. Rosmarinus Officinalis Leaf Water
  • Čo je pre nás podstatné je, že názvy sú jednotné, jednu a tú istú zložku nájdete  pod jedným názvom všade na svete

Zložky sú zoradené v zostupnom poradí podľa hmotnosti, t.j. zložky, ktoré sa nachádzajú v najväčšom množstve, sú uvedené na prvom mieste v zozname.

Toto pravidlo však prestáva platiť pre väčšinu zložiek v množstve menej ako 1% z celkového objemu. To znamená, že ak narazíte na čokoľvek pod 1%, zložky už nemusia byť usporiadané zostupne. 

Takže ako na to.

Na samom začiatku INCI sú zložky, ktorých je v produkte najviac, no a na konci tie, ktorých je vo výrobku najmenej. Teda rôzne konzervanty v prípade produktov s vodnou zložkou (aqua, hydrosol...), často aj syntetická parfumácia s označením "Parfum/Fragrance." Pod týmto názvom sa môže schovať čokoľvek - no a to už patrí do kategórie výrobného tajomstva a to už nepodlieha povinnosti deklarácie kompletného zloženia.

Zložky na konci zloženia sú tiež veľmi dôležitý ukazovateľ a to kvality. Pokiaľ výrobca deklaruje v zložení produktu skvelý argánový olej a pritom je v zložení 3, 4 zložka od konca, tak je zrejmé, že je ho v produkte veľmi málo, a jeho účinnosť je minimálne sporná.

Ako vlastne výrobca kozmetický produkt „vyskladá“

Pokiaľ ide o kozmetiku, existujú 3 skupiny látok :

  • základné látky
  • účinné látky
  • pomocné látky (prísady)

 

Základné látky sa prirodzene nachádzajú v pokožke. Pokožka potrebuje tieto látky, aby fungovala a plnila svoju ochrannú funkciu. Najdôležitejšie zložky sú oleje a tuky, voda.

Aktívne látky označujú zložky, ktoré napomáhajú pokožke. Patria sem vitamíny, enzýmy látky podporujúce hydratáciu, rôzne rastlinné extrakty a mnohé iné. 

Pomocné látky dodávajú kozmetickému výrobku ďalšie vlastnosti, ako je roztierateľnosť, hustota, konzistencia, vôňa. Skladajú sa z vonných látok, príchutí, emulgátorov, konzervačných látok atď.

Aby kozmetický výrobok plnil deklarovanú funkciu (hydratácia, anti aging, podpora rastu vlasov, či iné) musia byť tieto 3 skupiny látok vo vyváženom pomere. Pokiaľ vidíme priveľa ingrediencií, je na zváženie či nejde o obyčajné „plnidlá,“ a naopak. V takom prípade je vhodnejšie siahnuť podľa zloženia po jednoduchom produkte, skladajúcom sa iba z kvalitných prírodných bio olejov a masiel.

Ako teda v skratke na výber vhodného kozmetického produktu podľa INCI?

Vyberajme si v prvom rade výrobcu, ktorý má našu plnú dôveru. Dôveryhodný výrobca je transparentný, uvádza použité zložky, odpovedá na položené otázky. Informuje svojho zákazníka o použitých surovinách, ako aj o aktívnych látkach.

Cieľom jeho kozmetiky je urobiť život svojim zákazníkom krajší a zdravší.

No a nakoniec nezabudnime že popisom zloženia musí byť označený akýkoľvek výrobok určený spotrebiteľovi, aj vzorky použité na reklamné účely.

Zoznam INCI je skvelý začiatok ako sa naučiť rozpoznať vhodnú kozmetiku tak, aby ste za svoje peniaze dostali kvalitný a funkčný kozmetický výrobok , ktorý zvýrazni prirodzenú krásu.

---

Ako príklad skúsme si dešifrovať sérum z mojej prebiotickej rady MARK prebiotic HYALURONIC SERUM pre všetky typy pleti

Ingrediencie (INCI): *Lavandula Angustifolia Flower Water (levanduľový bio hydrolát), Glycerine (zvlhčujúca látka), *Aloe Barbadensis Leaf Juice (bio výťažok z listov Aloe Vera), Aqua, Inulin (výťažok z koreňov čakanky), Silk Amino Acids (hodvábny proteín), Sodium Hyaluronate (kyselina hyalurónová), Sodium Levulinate (antimikrobiálna látka), Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate (antimikrobiálna látka), Xanthan Gum (rastlinné zahusťovadlo), Arginine (pomocná látka na úpravu pH), Sodium Anisate (antimikrobiálna látka), **Limonene, **Linalool, Sodium Phytate (prírodné chelatačné činidlo), Alcohol

Lavandula Angustifolia Flower Water (levandulový bio hydrolát)

Základná látka a zároveň aktívna látka

Glycerine

Aktívna látka

Aloe Barbadensis Leaf Juice (bio výťažok z listu Aloe Vera)

Aktívna látka

Aqua

Základná látka

Inulin (výťažok z koreňa čakanky)

Aktívna látka

Silk Amino Acids (hodvábný protein)

Aktívna látka

Sodium Hyaluronate (kyselina hyaluronová)

Aktívna látka

Sodium Levulinate

Antimikrobiálna látka, pomocná látka

Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate

Konzervačná látka vytvorená fermentáciou koreňov Raphanus sativus (reďkovka) s mikroorganizmom Leuconostoc, baktériou z kyseliny mliečnej, pomocná látka

Xanthan Gum

Rastlinné zahusťovadlo, pomocná látka

Arginine

Pomocná látka na úpravu pH

Sodium Anisate

Antimikrobiálna látka, pomocná látka

Limonene

Súčasť esenciálneho oleja v hydroláte, aktívna látka

Linalool

Súčasť esenciálneho oleja v hydroláte, aktívna látka

Sodium Phytate

Chelatačná látka-pomocná látka

Alcohol

Konzervačná látka-pomocná látka

 

Ak máš záujem vyskúšať toto hydratačné sérum vhodné pre každý typ pleti, použi v pokladni kód INCI-BLOG a získaš zľavu až 20% na celý nákup! Zľavu môže použiť každý len raz.

 
Tiež v Novinky

Krásna v každom veku vďaka MARK Premium Skin Care ❤️
Krásna v každom veku vďaka MARK Premium Skin Care ❤️

30 jan , 2022

Je životnou skutočnosťou, že všetci prirodzene začneme časom vyzerať staršie. Avšak vek, v ktorom sa tento proces začína prejavovať, spolu s jeho rozsahom je niečo, proti čomu sa  snažíme bojovať. Ručičky času sa nespomalia a ani nezastavia, či nevrátia späť, ale určite dokážeme spomaliť starnutie pleti, ak sa o ňu budeme správne starať.

Čítať viac..

Kondicionér - prečo ho používať a ako vybrať ten správny
Kondicionér - prečo ho používať a ako vybrať ten správny

16 jan , 2022

Hoci má kondicionér veľké množstvo výhod, napriek tomu ho používa len málo žien. Prevláda mýtus, že kondicionér slúži len na ľahšie rozčesávanie vlasov, prípadne že nie je vhodný na jemné, či mastné vlasy. Šampónom z vlasov vymyjeme nečistoty a zvyšky stylingových prípravkov, no umývanie narúša ich prirodzený ochranný film, vlasy strácajú lesk a vysúšajú sa. Elektrizujú a ťažšie sa upravujú. Použitím kondicionéra odstránime

Čítať viac..

Prečo je vhodné peelingovať pokožku najmä v lete?
Prečo je vhodné peelingovať pokožku najmä v lete?

11 júl , 2021

„Keď sa blíži leto, je mimoriadne dôležité venovať pozornosť tomu, aké produkty na svoju pokožku používame „

Venujme teraz pár minút zamysleniu sa nad peelingom, dôvodom jeho obľúbenosti a benefitom v starostlivosť o pokožku celého tela.

Čítať viac..