Hydroláty (často označované ako kvetinové vody)

23 jún , 2021

Hydroláty (často označované ako kvetinové vody)

Ahoj,

každý z nás pozná základnú rutinnú starostlivosť o pleť, ktorej súčasťou a hlavne základom je čistenie. Ako očistiť pleť čo najšetrnejšie, zároveň ju ošetrovať a chrániť? Sú to 3 kroky v jednom a je to veľmi náročné.

Asi každý z nás sa už stretol s liečivou silou rôznych byliniek, bežné je naparovanie tváre nad bylinnými záparmi a pleť je ošetrená a zároveň vyčistená. Takáto starostlivosť je skvelá, no časovo náročná.

Ako si poradiť a využiť bylinky a ušetriť zároveň čas? Skvelá a mimoriadne účinná je terapia hydrolátmi.

Hydroláty (často označované ako kvetinové vody)

Sú to jedinečné a výnimočné produkty, produkty destilácie rastliny vodnou parou. V procese výroby sa využíva iba energia pary a tepla na uvoľnenie buniek vo vnútri rastlín, ktoré obsahujú mnohé dôležité prvky. Zároveň sú to mikrodávky esenciálnych olejov, ktoré často disponujú terapeutickými účinkami.

Je všeobecne známe, že pH pokožky je mierne kyslé a má hodnotu okolo 5,5. Mnoho prípravkov v starostlivosti o pleť má vysoké pH a môže dôjsť k narušeniu prirodzenej rovnováhy pokožky. Avšak väčšina hydrolátov má pH medzi 4 až 6, čo pomáha pokožke uchovávať zdravý kyslý plášť.

Jemnosť hydrolátov je ideálna pre všetkých citlivých a tých, ktorí si chcú zachovať krásnu a zdravú pokožku. Podporujú prirodzené pH pokožky, hrajú významnú rolu pri udržaní harmónie pleti, jej zdravia a odolnosti, majú terapeutické účinky na poškodenú, problémovú, precitlivenú a zapálenú pleť - pokožku upokojujú a osviežujú.

Ruža – obľúbený a výnimočný hydrolát z lupienkov ruže damašskej, je skvelý  pre všetky typy pleti, pomáha vyvažovať produkciu kožného tuku a pH pokožky, jeho vôňa pomáha zmierniť úzkosť a stres.

Levanduľa – jemný, chladivý hydrolát má vyvážené zloženie pre všetky typy pleti a obzvlášť je vhodný na upokojenie citlivej a reaktívnej pokožky. Pomáha upokojiť a liečiť kožné podráždenie, drobné popáleniny (aj od slnka) a aj ekzém. Zmierňuje stres pokožky, je veľmi vhodný na ošetrenie podráždenej pleti po používaní respirátorov a ochranných rúšok.

Mätový hydrolát - mäta prieporná veľmi známa a obľúbená bylinka využívaná veľmi široko pre svoj osviežujúci a očistný účinok. Zároveň tonizujúci, upokojujúci a chladivý učinok je vítaný a veľmi vhodný na ošetrenie unavených chodidiel alebo nôh, či ošetrenie pokožky po depilácii. Takmer každá ústna voda je obohatená o mätu, či pepermint, hojne sa využíva v starostlivosti o ústnu hygienu ako prísada rôznych druhov zubných pást.

Aplikácie v kozmetike, troška si to zopakujme 😊

 • hydratácia pleti pred použitím krému alebo oleja (skvelá, ruža..)
 • sprej na osvieženie pokožky najmä v horúčavách
 • k čisteniu a tonizácii pleti namiesto pleťovej vody
 • do kúpeľa (terapeutické, sedacie alebo kúpeľ nôh a chodidiel)
 • k ošetreniu a upokojeniu podráždenej a poranenej pokožky napríklad po spálení na slniečku (levanduľa)
 • sprej na prevoňanie interiéru
 • na obklady a omývanie
 • starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy, na prevoňanie vlasov (napr. levanduľa, ruža..)
 • protivrásková starostlivosť o pleť a o jemné okolie očí (napr. ruža)
 • ako ústna voda (mäta prieporná)
 • osvieženie a chladivý účinok v letných horúčavách(mäta prieporná)

Veľmi obľúbené sú tzv. micelárne vody. Viete čo to vlastne je?

Skúsme si ich teda rozobrať 😊

Ako príklad : Nivea Dvojfázová micelárna voda s ružovou vodou 

ZLOŽKA

FUNKCIA

Aqua

Voda, základná látka,

Isopropyl Palmitate

derivát palmového oleja -emulgátor

Dicaprylyl Ether

zmäkčujúci prostriedok a rozpúšťadlo, ktoré sa primárne používa na vytvorenie hladkého vzhľadu pokožky. náhrada silikónového oleja

Glycerin

zvlhčovadlo

Methylpropanediol

pomocník pre účinné látky, funguje ako rozpúšťadlo, napomáha prieniku ostatných látok do pokožky (aj konzervantov)

Sodium Chloride

Soľ, plnidlo a zahusťovadlo

Cyclomethicone

Syntetický silikón

Phenoxyethanol

konzervant

Trisodium EDTA

Chelatačné činidlo

Coco-Glucoside

Jemný umývací tenzid

Rosa Damascena Flower Water

hydrolát

Potassium Sorbate

konzervant

Sodium Benzoate

konzervant

Sorbic Acid

konzervant

Methyl Benzoate

konzervant, rozpúšťadlo, zmäkčovadlo

BHT

konzervant

Parfum

vôňa

CI 16035

Červeň Allura sa vyrába syntetickou cestou z dechtu a ropy

Ide o regulované syntetické farbivo

CI 61570

Zelené farbivo, syntetického pôvodu , regulovaný obsah

 

Tak čo? Priveľa syntetických zložiek! A hydrolát sa nachádza podľa INCI zložiek až na 11 !! mieste, takže ho tam bude skutočne veľmi máličko. Z tohto dôvodu je potrebné aj konečný produkt ovoňať a prifarbiť.

No a teraz na porovnanie moja MARK face water DAMASK ROSE – Organic (bio) pleťová voda, 100 % NATURAL

ZLOŽKA

FUNKCIA

Rosa Damascena Flower Water

Hydrolát 100% BIO

Jednoduché, čisté, jemné a účinné zloženie bez prídavných syntetických vôní, konzervantov a farbív. Jednoducho skvelá voľba pre pokožku.

Tak čo, necháš sa hýčkať čistou a dokonalou starostlivosťou z prírody?

Na záver treba podotknúť, že všetky moje hydroláty majú BIO zloženie a sú BEZ KONZERVANTOV. V mojej ponuke pleťových vôd nájdeš okrem hydrolátu z damašskej ruže aj dve novinky MARK bio MINT WATER a MARK bio face and hair water LAVENDER:

https://www.markscrub.com/collections/organicke-pletove-vody-mark

 

Tvoj MARK

účinná prírodná kozmetika
Tiež v Novinky

Úľava pre citlivú pokožku hlavy
Úľava pre citlivú pokožku hlavy

31 dec , 2022

Časté umývanie šampónom je dôležitým predisponujúcim faktorom pre zvýšenú citlivosť pokožky hlavy, ktorá môže byť spôsobená poruchou bariérovej funkcie v dôsledku nadmernej transepidermálnej straty vody, čo následne umožňuje zvýšenú expozíciu tenzidom. Povedané jednoduchšie - časté umývanie vlasov (napr. každý deň, alebo viac ako 3 krát do týždňa) môže byť na škodu. Dôvodom je zníženie NMF (Natural Moisturizing Factor - podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť), vyššia TEWL (TransEpidermal Water Loss - transepidermálna strata vody), ...

Čítať viac..

Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?
Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?

16 sep , 2022

Či produkt obsahuje silikóny, zistíme podľa zoznamu zložiek-INCI a ľahko ich identifikujeme pretože väčšina z nich končí na -cone, -conol alebo -xane. Niektoré z najčastejších, ktoré možno nájsť, sú:

Čítať viac..

Ochráň svoju pokožku pred horúčavami
Ochráň svoju pokožku pred horúčavami

04 aug , 2022

Leto a prázdniny sú v plnom prúde a veľa času trávime vonku na slnku. K letu patria aj letné horúčavy. Už aj v našich zemepisných šírkach sa teploty šplhajú k vysokým číslam, atakujúc 38°C, často dokonca ešte viac. Väčšina z nás si je vedomá škodlivých účinkov, ktoré môže mať slnko na naše telo, no len málo z nás vie veľa o účinkoch teplých letných teplôt na našu pokožku. Viaceré štúdie však ukázali, že nadmerné vystavenie teplu môže spôsobiť všetky druhy problémov súvisiacich s pokožkou, od dehydratácie po hyperpigmentáciu a dokonca aj predčasné starnutie.

Čítať viac..