Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?

16 sep , 2022

Kontroverzné silikóny - existuje zdravá alternatíva?

JEDNOU Z NAJVIAC SPOCHYBŇOVANÝCH ZLOŽIEK V KOZMETIKE SÚ SILIKÓNY, ALE  existuje „zdravá“ alternatíva?

 

ČO SÚ SILIKÓNY V KOZMETIKE?

Silikón je komerčný názov bežne používaný pre polyméry zložené zo siloxánov. Ide o polymer chemicky zložený z kremíka a kyslíka.

Silikóny majú rôzne veľkosti a tvary častíc a vďaka tomu sa používajú v mnohých oblastiach ľudského života - oblastiach našej každodennej činnosti (upratovanie domácností, lieky atď.) a samozrejme v produktoch osobnej starostlivosti. Ich chemická štruktúra priamo súvisí s charakteristickými vlastnosťami, ktoré priamo ovplyvňujú bezpečnosť alebo riziko ich použitia. Sú bez zápachu, farby, odolné voči extrémnym teplotám a tiež sa ľahko roztierajú. Obzvlášť výhodná z hľadiska kozmetického použitia a chemickej znášanlivosti pokožky je ich fyziologická inertnosť. Silikóny sa používajú vo výrobkoch na starostlivosť o vlasy, sprchových géloch, antiperspirantoch a deodorantoch, výrobkoch na holenie, dekoratívnej kozmetike a výrobkoch starostlivosti o pleť.

Či produkt obsahuje silikóny, zistíme podľa zoznamu zložiek-INCI a ľahko ich identifikujeme pretože väčšina z nich končí na -cone, -conol alebo -xane. Niektoré z najčastejších, ktoré možno nájsť, sú:

 • Dimethicone
 • Dimethiconol
 • Amodimethicone
 • Vinyl Dimethicone
 • Siloxán
 • trisiloxán
 • Polysilikón-nº

ČIm sú zaujímavé na použitie v kozmetických produktoch ?

 • Vypĺňajú vrásky, jemné linky a póry a zanechávajú hladší, hebký vzhľad pleti bez nedokonalostí.
 • Poskytujú hodvábny a nemastný vzhľad a distribuujú jednotnosť produktu.
 • Zadržiavajú vlhkosť v pokožke, čím vzniká efekt hydratovanej pokožky.
 • V deodorantoch zamedzujú efektu  „bielych škvŕn“ spôsobeným soľami a zmäkčujú pokožku.
 • Vo vlasových prípravkoch zjemňujú kutikuly, zanechávajú ich hodvábnejšie a lesklejšie. Chránia ich  pred vonkajšími atakmi, ako je chlad, teplo, používanie sušičiek, žehličiek atď.

 

AKÉ SÚ NEVÝHODY?

Hlavnou nevýhodou silikónov je, že sú nepriepustné pre pokožku a že upchávajú póry. Tie prestanú správne plniť svoju sekrečnú funkciu, a tak sa v nich hromadí tuk, sú nečisté a rozšírené. 

Zvyšuje sa aj  spotrebiteľské povedomie o pravdepodobnej priamej alebo nepriamej toxicite silikónov na rôzne orgány. Niektoré silikóny boli identifikované ako „perzistentné, bioakumulatívne a toxické“ alebo „veľmi perzistentné veľmi bioakumulatívne“ látky, a sú v Európskej únii regulované európskym chemickým regulačným rámcom nazývaným REACH .

Silikóny sa síce neabsorbujú a neprenikajú do pokožky, ale zostávajú na povrchu. Dlhodobé používanie silikónov vo vlasových produktoch časom vedie k nadmernému hromadeniu, suchším prameňom a väčšiemu lámaniu. Silikóny sú hydrofóbne, čo znamená, že odpudzujú vodu. Vo vlasoch- ak sa zníži obsah vlhkosti len o tri percentá, proteínové väzby, ktoré tvoria 97 percent vlasov, sa stanú menej stabilnými, odolnejšími a budú krehké a lámavé.

MÁM POUŽÍVAŤ SILIKÓNY V KOZMETIKE?

Väčšina kozmetických produktov na trhu obsahuje silikóny, no pravdou je aj to, že už existuje veľa značiek, ktoré uvádzajú na trh produkty bez tejto zložky. Je ťažké nájsť len jednu náhradu, ktorá by vyhovovala všetkým vlastnostiam silikónu, ale v kozmetických výrobkoch sa už používajú niektoré alternatívy. Koncepcia prírodnej kozmetiky je založená na zložkách prírodného pôvodu, využíva alternatívy, medzi ktoré patria napríklad rastlinné oleje, skvalén, izoamyllaurát, dikaprylkarbonát, dikapryléter, polycitronellol, undekán atď.

 

A ako to mám ja ?

V mojich produktoch nie sú zložky na báze silikónov. Avšak môj kondicionér obsahuje prírodnú zložku, ktorá sa skvelými vlastnosťami vyrovná benefitom, ktoré prinášaju kozmetickému produktu práve kontroverzné silikóny. Je to alternatíva, plne prírodná pochádzajúca z ricínového oleja- Heptyl Undecylenat. 

Znie veľmi „chemicky, no môžem ťa ubezpečiť že ide extrémne ľahké zmäkčovadlo, bez použitia palmového oleja, vegánske a veľmi  vhodné pre prírodné produkty.
Tiež v Novinky

Úľava pre citlivú pokožku hlavy
Úľava pre citlivú pokožku hlavy

31 dec , 2022

Časté umývanie šampónom je dôležitým predisponujúcim faktorom pre zvýšenú citlivosť pokožky hlavy, ktorá môže byť spôsobená poruchou bariérovej funkcie v dôsledku nadmernej transepidermálnej straty vody, čo následne umožňuje zvýšenú expozíciu tenzidom. Povedané jednoduchšie - časté umývanie vlasov (napr. každý deň, alebo viac ako 3 krát do týždňa) môže byť na škodu. Dôvodom je zníženie NMF (Natural Moisturizing Factor - podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť), vyššia TEWL (TransEpidermal Water Loss - transepidermálna strata vody), ...

Čítať viac..

Ochráň svoju pokožku pred horúčavami
Ochráň svoju pokožku pred horúčavami

04 aug , 2022

Leto a prázdniny sú v plnom prúde a veľa času trávime vonku na slnku. K letu patria aj letné horúčavy. Už aj v našich zemepisných šírkach sa teploty šplhajú k vysokým číslam, atakujúc 38°C, často dokonca ešte viac. Väčšina z nás si je vedomá škodlivých účinkov, ktoré môže mať slnko na naše telo, no len málo z nás vie veľa o účinkoch teplých letných teplôt na našu pokožku. Viaceré štúdie však ukázali, že nadmerné vystavenie teplu môže spôsobiť všetky druhy problémov súvisiacich s pokožkou, od dehydratácie po hyperpigmentáciu a dokonca aj predčasné starnutie.

Čítať viac..

Oleje v starostlivosti o pokožku
Oleje v starostlivosti o pokožku

24 jún , 2022

Pokožka funguje v dokonalej harmónii a tieto povinnosti zvláda súčasne, no niekedy potrebuje pomoc. Tu prichádza na rad starostlivosť o pleť. Niektorí považujú kozmetiku predovšetkým za prostriedok na zlepšenie vzhľadu, no má aj inú - svoju nezanedbateľnú funkciu..

Čítať viac..