Zero waste tipy a triky, s ktorými vieš začať už zajtra

22 okt , 2019

Zero waste tipy a triky, s ktorými vieš začať už zajtra

Podľa posledných štúdií bude do roku 2050 v oceáne viacej plastov ako rýb a práve výrobky každodennej starostlivosti sú veľkou časťou tohto problému. V kozmetickom priemysle sa každoročne stráca viac ako 129 miliárd kusov obalov. Veľký problém je nielen v hľadaní vhodných obalov, ale aj v ich neskoršej likvidácii či recyklácií. Pripravil som si pre teba zopár zero waste trikov, ktoré ľahko zakomponuješ do svojho bežného života a pomôžeš tak znížiť produkciu aj svojho každodenného odpadu.

1. Holenie bez odpadu

Aj keď najjednoduchšie riešenie holenia s nulovým odpadom je neholiť sa, je rovnako ľahké nájsť aj ekologické riešenia pre hladko oholenú pokožku. Prvý krok je prestať používať jednorazové plastové žiletky. Každý rok skončia 2 miliardy žiletiek na skládke odpadu (a to iba v USA) a ich degradácia trvá až 1000 rokov. Jednorazové žiletky sa našťastie dajú ľahko nahradiť kovovým holiacim strojčekom. Sú vyrobené z čistej ocele, majú ľahkú údržbu, dajú sa stopercentne recyklovať a vydržia roky. Okrem oceľových strojčekov je na trhu veľké množstvo elektrických epilátorov, kozmetické salóny ponúkajú laserové odstraňovanie chĺpkov alebo voskovanie. Stačí si len nájsť vhodnú metódu, prípadne kombináciu metód pre teba, a po plastovej jednorazovej žiletke už ani nesiahneš.

2. Ten čas v mesiaci

V priemere každá žena použije až 2 400 tampónov vo svojom živote. Plastového aplikátory, ktoré sú súčasťou niektorých tampónov sú síce recyklovateľné, ale zo sanitárnych dôvodov sa nerecyklujú. Tampóny, ktoré sú spláchnuté do záchoda často končia zaseknuté v kanalizačných systémoch alebo vodných tokoch. Najlepší variant je používať bio degradovateľné tampóny, ktoré po vyhodení sa na skládke rýchlo rozložia. Skvelou alternatívou sú aj menštruačné poháriky alebo menštruačné nohavičky. Menštruačný pohárik môže mať životnosť až 10 rokov a dokáže úplne nahradiť tampóny aj vložky počas celej menštruácie. Menštruačné nohavičky prerazili vo svete už dávnejšie a dokážu nahradiť tampóny a vložky počas celej noci. Sú vytvorené 4 vrstvami savého a odolného materiálu, sú umývateľné a prateľné a sľubujú komfort a zadržanie v objeme 2-4 tampónov bez pretečenia.

3. Niekedy stačí aj jeden

Jednoduchý trik ako znížiť svoj vyprodukovaný odpad je kupovať proste menej. Veľakrát vlastníme zbytočne veľa prostriedkov, keď nám v skutočnosti stačí len jeden. Dobrým príkladom sú napríklad čistiace prostriedky. Čistič na sklo, podlahový čistič, kúpeľňový čistič, dezinfekčný prostriedok, keramický čistič... potrebujeme naozaj na každý povrch iný prostriedok? Nie. Všetky čistiace prostriedky sa vyrábajú na rovnakom základe a pre dokonale čistú domácnosť nám stačí väčšinou len jeden univerzálny čistič. Okrem toho je internet plný receptov na jednoduché domáce čistiace prostriedky na základe sódy bikarbóny, octu a citrusov, ktoré sú veľakrát efektívnejšie a šetrnejšie k našej domácnosti.

Pri kozmetike platí to isté. Šampóny, sprchové gély, mydlá či peelingy sú väčšinou vhodné na použitie rovnako ako na telo, tak na tvár či vlasy. Rozdiel v použití je veľakrát daný len obsahom aktívnych látok, prípadne len veľkosťou balenia. Skoro všetky moje produkty sú multifunkčneSprchové pudingy obsahujú len jemné čistiace cukrové tenzidy a prírodné arómy, takže počas sprchovania ich môžeš použiť po celom tele a aj na tvári. Pre umývanie mastnejšej pokožky je dokonca ideálny Shower pudding Orange & Coffee, ktorý vďaka obsahu pomarančového oleja má dezinfekčné účinky, potláča tvorbu akné a pomáha čistiť póry. Rovnako aj čistiace mydlá MARK mydlo s aktívnym čiernym uhlím a MARK mydlo so zeleným čajom môžeš používať každodenne pri umývaní tváre i tela. Skvelým príkladom multifunkčnosti sú prírodné oleje. Arganový olej poslúži ako výživa pre polámané končeky vlasov aj nechtovú kožičku, ako ochrana vlasov pred horúcim vzduchom, ako kúpeľový aj masážny olej, ako regenerácia po opaľovaní, ako hydratačný olej po sprchovaní, ako odličovač vodeodolného make-upu a aj ako hydratačná kúra pre starostlivosť o pleť. Pri používaní prírodnej kozmetiky sa netreba báť experimentovania, možno zistíš, že tvoje obľúbené mydlo je aj fantastický šampón. 

RECYKLAČNÝ PROGRAM

Každý deň je potrebné sa zamyslieť koľko odpadu sme v ten deň vytvorili a čo vieme z toho zmeniť. V mojej výrobe používam na balenie recyklované kartóny, sklenené nádoby a polypropylénové plasty, pričom všetky plasty, ktoré nám zákazníci pošlú naspäť v rámci recyklačného programu ďalej posúvame firme Umelohmotné na ďalšie spracovanie. Pri vrátení sklenených aj plastových obalov odmeňujem zákazníkov 15% zľavou na ďalšiu ich objednávku.  

Darček na záver

Dúfam, že aj teba tento blog inšpiroval zmeniť niečo v tvojom živote. Možný malý, ale rovnako dôležitý krok je vymeniť jednorazové odličovacie tampóniky. Prateľné odličovacie tampóny sú ekonomická a ekologická alternatíva pri odličovaní každodenného make-upu. Sú vyrobené z čistej biobavlny, ktorá je šetrná ku každému typu pokožky, vrátane tej citlivej a vďaka ich používaniu nielen obmedzíme množstvo vyprodukovaného odpadu pri každodennom odličovaní, ale zároveň aj každoročne ušetríme desiatky eur. Prateľný odličovací tampón z biobavlny odteraz pribaľujem zadarmo ku každému pleťovému setu v mojej ponuke. 

 
Tiež v Novinky

Citlivá pleť: ako sa o ňu správne starať a aké aktívne látky zvoliť?
Citlivá pleť: ako sa o ňu správne starať a aké aktívne látky zvoliť?

20 sep , 2023

Existuje nespočetné množstvo typov pleti, z ktorých každý má svoje jedinečné potreby a výzvy. Dnes sa zameriame na jednu z najnáročnejších - citlivú pleť. Možno ste práve Vy jeden z tých, ktorí denne zažívajú nepohodlie ako pálenie, svrbenie či začervenanie pokožky z rôznych príčin. Alebo Vás trápi diagnóza ako ekzém, rosacea či kuperóza? Ak ste sa našli v týchto riadkoch, tento príspevok je určený práve Vám.

 

Čítať viac..

Testovanie produktov na citlivej pleti - recenzia
Testovanie produktov na citlivej pleti - recenzia

20 sep , 2023

V rámci nedávnej výzvy na testovanie našich produktov sa zapojilo niekoľko z Vás. Odkryli ste nám svoje príbehy a my Vám ďakujeme za obrovskú dôveru, otvorenosť a možnosť byť súčasťou Vašej dennej rutiny.

Čítať viac..

Akné sa netýka len teenagerov: Ako sa starať o problematickú pleť
Akné sa netýka len teenagerov: Ako sa starať o problematickú pleť

18 aug , 2023

Adolescencia je čas mnohých zmien a výziev, z ktorých jednou môže byť zvládnutie problematickej pleti. Hormonálne zmeny, ktoré sú súčasťou dospievania, často vedú k prejavom ako sú vyrážky a akné a to nielen na tvári ale aj na ramenách či chrbte. Nie je však nič nezvyčajné, že problém s akné trápi čoraz viac dospelých.

Čítať viac..