K nákupu nad 25€ MARK scrub (100g) ZADARMO

Dôležitosť tukov a olejov v kozmetike

Dôležitosť tukov a olejov v kozmetike

17 Feb , 2019

Už po celé stáročia sa živočíšne tuky a rastlinné oleje používali ako základ osobnej starostlivosti. Živočíšne tuky boli dôležitou súčasťou tradičnej medicíny - maslo, loj či rybí tuk sa používali na popáleniny, opary, popraskanú kožu, reumatické bolesti, vredy či zápaly a zároveň slúžili ako základ mastí a obkladov, aby liečivé látky z byliniek sa dobre rozpustili v tukoch a ľahko prešli cez pokožku. Neskôr sa začali spracovávať rastlinné semená, keď ľudia objavili, že sú v nich bohaté zásoby olejov. S prvými úspešnými extrakciami olejov, sa zmenila kozmetika ako taká. Rastlinné oleje sú v dnešnej dobe základ kozmetických výrobkov. Zabraňujú úniku vody z pokožky vytvorením ochrannej vrstvy na jej povrchu, zjemňujú jej povrchové vrstvy, znižujú zápaly, vyvolávajú pocit hladkej a jemnej pokožky a fungujú ako rozpúšťadlá pre iné aktívne látky.

Pokožka ako ten najväčší orgán tela, spĺňa hlavne funkciu ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Pokožka nás každodenne chráni pred mikroorganizmami, ultrafialovým žiarením, alergénmi a toxínmi. Najdôležitejšiu úlohu ako ochrana proti environmentálnym patogénom a regulovanie vody zohráva hlavne vrchná časť pokožky – epiderma. Rastlinné oleje sa začali používať v kozmetike hlavne na posilnenie epidermy. Mandľový, jojobový či avokádový olej po topickej aplikácií zostávajú hlavne v povrchových vrstvách kože, kde tvoria ochrannú bariéru a zadržiavajú vlhkosť. Aj keď nie všetky zložky olejov prenikajú hlbšie do pokožky, niektoré mastné kyseliny ako kyselina olejová, môžu pomáhať zvyšovať priepustnosť kože pre iné dôležité látky a celkovo ovplyvňovať bariérovú funkciu pokožky. Iné zložky ako napríklad tokoferoly, zase vykazujú antioxidačné vlastnosti, čím pomáhajú pokožke bojovať so zápalmi, naopak fenolové zlúčeniny zase pomáhajú s hojením rán.

Formuláciu mojich kozmetických produktov tiež zakladám hlavne na vlastnostiach prírodných a organických olejoch. Najčastejšie používam arganový, kokosový, mandľový a jojobový olej. V mojich scruboch a kúpeľových čajoch mandľový olej pomáha pri nedokonalostiach a poškodeniach pokožky, argan a jojoba v Mark organic oil zase chránia tvár pred vonkajšími vplyvmi a stratou vlhkosti. Snažím sa, aby väčšina mojich surovín pochádzala z obnoviteľných zdrojov z ekologického poľnohospodárstva, pričom tieto suroviny vždy označím hviezdičkou vo svojom zložení :)
Tiež v Novinky

Správna starostlivosť o zdravé a krásne pery
Správna starostlivosť o zdravé a krásne pery

15 Mar , 2019

Čítať viac..

Zbaľ kufre s MARKOM
Zbaľ kufre s MARKOM

08 Mar , 2019

Ahoj cestovateľka,

tento týždeň nás privítali prvé jarné teploty a je tendencia, že počasie vonku sa bude zo dňa na deň stále už iba zlepšovať. Ako to už býva, so zvyšujúcimi sa teplotami čoraz viac začíname premýšľať nad dovolenkou, ktorá poskytuje únik z každonnej rutiny. 

Čítať viac..

Sprcha versus kúpeľ
Sprcha versus kúpeľ

01 Mar , 2019

Horúca sprcha v zime na zahriatie, ľadová v lete na schladenie je pre mňa ten najlepší záver dlhého dňa. Nehovoriac o dlhej upokojujúcej vani. Nanešťastie "všetkého veľa škodí" platí aj v tomto prípade. Takže ako to nepreháňať s hygienou?

Čítať viac..

English   Deutsch   Italiano   Românesc   Magyar   Česky