Plážová taška ZADARMO k nákupu nad 25€. Akcia platí do 16.6

Dôležitosť tukov a olejov v kozmetike

Dôležitosť tukov a olejov v kozmetike

17 Feb , 2019

Už po celé stáročia sa živočíšne tuky a rastlinné oleje používali ako základ osobnej starostlivosti. Živočíšne tuky boli dôležitou súčasťou tradičnej medicíny - maslo, loj či rybí tuk sa používali na popáleniny, opary, popraskanú kožu, reumatické bolesti, vredy či zápaly a zároveň slúžili ako základ mastí a obkladov, aby liečivé látky z byliniek sa dobre rozpustili v tukoch a ľahko prešli cez pokožku. Neskôr sa začali spracovávať rastlinné semená, keď ľudia objavili, že sú v nich bohaté zásoby olejov. S prvými úspešnými extrakciami olejov, sa zmenila kozmetika ako taká. Rastlinné oleje sú v dnešnej dobe základ kozmetických výrobkov. Zabraňujú úniku vody z pokožky vytvorením ochrannej vrstvy na jej povrchu, zjemňujú jej povrchové vrstvy, znižujú zápaly, vyvolávajú pocit hladkej a jemnej pokožky a fungujú ako rozpúšťadlá pre iné aktívne látky.

Pokožka ako ten najväčší orgán tela, spĺňa hlavne funkciu ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Pokožka nás každodenne chráni pred mikroorganizmami, ultrafialovým žiarením, alergénmi a toxínmi. Najdôležitejšiu úlohu ako ochrana proti environmentálnym patogénom a regulovanie vody zohráva hlavne vrchná časť pokožky – epiderma. Rastlinné oleje sa začali používať v kozmetike hlavne na posilnenie epidermy. Mandľový, jojobový či avokádový olej po topickej aplikácií zostávajú hlavne v povrchových vrstvách kože, kde tvoria ochrannú bariéru a zadržiavajú vlhkosť. Aj keď nie všetky zložky olejov prenikajú hlbšie do pokožky, niektoré mastné kyseliny ako kyselina olejová, môžu pomáhať zvyšovať priepustnosť kože pre iné dôležité látky a celkovo ovplyvňovať bariérovú funkciu pokožky. Iné zložky ako napríklad tokoferoly, zase vykazujú antioxidačné vlastnosti, čím pomáhajú pokožke bojovať so zápalmi, naopak fenolové zlúčeniny zase pomáhajú s hojením rán.

Formuláciu mojich kozmetických produktov tiež zakladám hlavne na vlastnostiach prírodných a organických olejoch. Najčastejšie používam arganový, kokosový, mandľový a jojobový olej. V mojich scruboch a kúpeľových čajoch mandľový olej pomáha pri nedokonalostiach a poškodeniach pokožky, argan a jojoba v Mark organic oil zase chránia tvár pred vonkajšími vplyvmi a stratou vlhkosti. Snažím sa, aby väčšina mojich surovín pochádzala z obnoviteľných zdrojov z ekologického poľnohospodárstva, pričom tieto suroviny vždy označím hviezdičkou vo svojom zložení :)
Tiež v Novinky

Čo si otcovia v skutočnosti želajú na Deň otcov, ale boja sa o to požiadať
Čo si otcovia v skutočnosti želajú na Deň otcov, ale boja sa o to požiadať

12 Jún , 2019

Keď ide o Deň otcov je jednoduché kúpiť tatinovi ponožky či knižku. Čo je však vec, po ktorej všetci muži túžia, ale málokedy si to zaobstarajú sami? Nie, nie sú to hodinky ani nový televízny ovládač, ale kvalitná luxusná kozmetika. Pravdou je, že každý muž tajne túži po hodvábne hladkej pokožke a hustých lesklých vlasoch. Práve preto som ti pripravil zoznam po čom skutočne otcovia túžia. 

Čítať viac..

Prírodou účinne a efektívne proti vyrážkam a čiernym bodkám
Prírodou účinne a efektívne proti vyrážkam a čiernym bodkám

05 Jún , 2019

K liečbe akné sa dá pristupovať rôznymi spôsobmi - liekmi na predpis od lekára, skúšaním rôznych kozmetických výrobkov, zmenou životosprávy alebo liečbou prírodnou cestou. Aj keď farmaceutická liečba akné dosahuje dobré výsledky, veľakrát je sprevádzaná nepríjemnými vedľajšími účinkami na tvoje zdravie. V dnešnom chemickom a synteticky vyrobenom svete je niekedy príjemné urobiť krok späť od drsných chemikálií a vyskúšať radšej terapiu schválenú len materskou prírodou - najmä ak tvoja pokožka dlhodobo trpí.

Čítať viac..

Kozmetika v tehotenstve
Kozmetika v tehotenstve

29 Máj , 2019

Od kedy si zistila, že v tebe rastie nový život určite ti v hlave vyvstalo množstvo dôležitých otázok ohľadom toho čo môžeš a čo nemôžeš. Počas tehotenstva sú rizikové pre mamičky niektoré jedlá a lieky, ale málo sa hovorí o kozmetike, ktorá môže byť počas tehotenstva riziková. Preto práve počas tehotenstva je dôležité pre budúce mamičky sa zamerať viacej na kvalitu výrobkov, ako kvantitu. 

Čítať viac..

English   Deutsch   Românesc   Magyar   Česky