Ako bojovať proti padaniu vlasov: efektívne riešenia na podporu rastu

26 máj , 2023

Ako bojovať proti padaniu vlasov: efektívne riešenia na podporu rastu

Padanie vlasov je problém, ktorý trápi mnohých z nás bez ohľadu na pohlavie či vek. V dnešnom článku sa pozrieme na príčiny vypadávania vlasov, možnosti liečby padania a spôsoby prevencie tohto nepríjemného javu.

 

Prevencia padania: správna starostlivosť o vlasy, vyhýbanie sa chemikáliám

  

Jedným zo spôsobov, ako predchádzať padaniu vlasov je vyhýbanie sa chemikáliám. Mnoho šampónov, kondicionérov a iných vlasových prípravkov obsahuje silné chemikálie ako parabény, dráždivé sulfáty alebo syntetické silikóny, vône a farbivá. Tieto látky môžu poškodzovať vlasy aj pokožku hlavy a spôsobiť ich oslabenie alebo dokonca stratu.

Využívajte prírodné alternatívy k týmto produktom s agresívnymi zložkami - tie sú šetrnejšie k pokožke hlavy. Základom šampónov sú čistiace zložky (tenzidy), ktoré pomáhajú zlúčiť vodu, oleje a nečistoty dohromady a očistiť pokožku. V prírodných šampónoch sú tenzidy na báze glukózy (Lauryl glucoside, Decyl glucoside), ktoré pokožku nevysúšajú, nedráždia a udržujú ju v rovnováhe. Sú dokonca vhodné aj pre deti a citlivú pokožku. Dôležité je neumývať vlasy príliš často, ideálne max. 2x do týždňa. Časté umývanie vlasov a navyše agresívnymi odmasťovacími tenzidmi vás môže dostať do nekonečného kolotoča. Odstraňuje aj potrebnú vrstvu mazu (sébum), ktoré chráni pokožku hlavy pred stratou vlhkosti. Tá sa následne chráni zvýšenou produkciou mazu a tak máte pocit neustále mastných vlasov.

Syntetické silikóny v kondicionéroch a maskách vieme takisto nahradiť - 100% prírodnými kondicionačnými systémami, ktoré vlasy účinne vyhladzujú, hĺbkovo hydratujú a posilňujú. Brokolicový olej a prírodný hodváb vlasy vyživia, zhydratujú a vyhladia

 

Konkrétne tipy na vhodnú starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku nájdete v mojej ponuke šampónov a kondicionérov

 

Príčiny vypadávania vlasov: hormonálne zmeny, stres 

Hormonálne zmeny sú jednou z hlavných príčin padania vlasov. Mnohé ženy si napríklad všimnú nadmerné padanie vlasov počas tehotenstva alebo po pôrode. Dôvodom je práve zmena hladiny hormónov, konkrétne estrogénov, ktoré ovplyvňujú rast a cyklus vlasov. Po pôrode sa hladina týchto hormónov postupne upravuje naspäť na normálnu úroveň a vlasy začínajú opäť normálne rásť. Padanie vlasov môže byť tiež spojené s menopauzou alebo so syndrómom polycystických ovárií u žien.

U mužov je hlavnou príčinou padania vlasov genetická predispozícia pre androgénnu alopéciu (alebo aj plešatosť). Tento typ plešatosti je daný citlivosťou folikul na dihydrotestosterón (DHT), ktorý spôsobuje zmenšovanie vlasových folikul a tým aj postupné vypadávanie vlasov. Genetickým vyšetrením je možné určiť predispozíciu k androgénnej alopécii, ide o jednoduché a rýchle vyšetrenie z krvi a môžu ho absolvovať ako muži, tak aj ženy.

Stres je ďalším veľkým faktorom, ktorý môže negatívne ovplyvniť rast a zdravie našich vlasov. V dnešnej uponáhľanej dobe sa stresu často nevyhneme, či už je to práca, rodina alebo iné životné situácie. Stres môže mať priamy účinok na náš organizmus - spomaľuje rast nových vlasov a urýchľuje ich vypadávanie. Aj keď nie je možné úplne odstrániť stres zo svojho života, je dôležité nájsť si čas na relax a regeneračnú pauzu.

Okrem hormonálnych zmien a stresu existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu prispievať k padaniu vlasov. Patrí sem napríklad diétovanie a nedostatok živín, choroby štítnej žlazy alebo autoimunitné ochorenia.

 

Trichologické vyšetrenie 

 

Na zlepšenie stavu svojich vlasov je potrebné identifikovať príčinu problému a pokúsiť sa ju odstrániť alebo aspoň minimalizovať jej dopad na vlasy. Ak ste bezradní a máte pocit, že vaše vlasy nadmerne padajú, neváhajte navštíviť odborníka, ktorý vám môže pomôcť nájsť riešenie a odhaliť príčinu vypadávania vlasov. V súčasnosti majú trichológovia k dispozícii moderné, digitálne diagnostické metódy. Vyšetrenie je jednoduché a bezbolestné a poskytuje detailné informácie o hustote vlasov, ich hrúbke, identifikuje zmeny hrúbky vlasov a vlasových folikúl, rôzne ochorenia vlasovej pokožky ako je seborea, seboreická dermatitída prípadne zápalové prejavy. V prípade potreby sa dopĺňajú ďalšie vyšetrenia a krvné testy, čím sa stanoví presný obraz o príčinách, ktoré môžu spôsobovať vypadávanie, poruchy rastu vlasov alebo ochorenia vlasovej pokožky. Vďaka presnej analýze stavu vlasov a pokožky sa nastaví účinná liečba podľa individuálnych potrieb. Ďalšou výhodou takého vyšetrenia je, že sa dáta uchovávajú v digitálnej podobe a umožňujú porovnanie zmien v čase aj vyhodnotenie absolvovanej liečby. 

 

Podpora rastu vlasov: zdravá strava, masáže hlavy, mezoterapia

 

Existuje niekoľko spôsobov, ako tento problém riešiť, ale najlepšou metódou je začať od základov - a to s podporou rastu vlasov prostredníctvom zdravej stravy a masáží hlavy.

 

Zdravá strava hrá dôležitú úlohu pri podpore rastu vlasov. Vlasy potrebujú dostatok živín, aby rástli silné a zdravé. Medzi najdôležitejšie živiny patria bielkoviny, vitamíny A, C a E, B-komplex (hlavne biotín), minerály ako železo a zinok či omega-3 mastné kyseliny. Skvelým spôsobom ako si tieto živiny doplniť je konzumovať vyváženú stravu plnú ovocia, zeleniny, celozrnných potravín (ako sú hnedá ryža či celozrnný chlieb), mliečnych výrobkov (ako jogurt alebo syr), mäsa alebo alternatívnych proteínových zdrojov ako sója alebo fazuľa.

 Okrem správnej stravy má veľký pozitívny vplyv na rast vlasov aj masáž hlavy. Masáže hlavy nielenže pôsobia relaxačne a uvoľňujú napätie, ale tiež stimulujú krvný obeh vo vlasovej pokožke, čo zabezpečuje dostatok živín pre folikuly a podporuje rast nových vlasov. Pravidelné masáže hlavy s esenciálnymi olejmi ako levanduľovým alebo rozmarínovým olejom môžu tiež pomôcť posilniť vlasy a znížiť ich lámavosť.

Pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť chemickým prípravkom na podporu rastu vlasov, je kombinácia zdravej stravy a masáží hlavy ideálnou voľbou. Tento prístup je prirodzený a bez vedľajších účinkov. Navyše, tieto metódy nie sú drahé ani časovo náročné, takže ich môže uplatniť každý. Pochopiteľne, rast vlasov je dlhodobý proces a nečakajte zázraky zo dňa na deň. Buďte trpezliví a starajte sa o svoje vlasy prirodzene - vaša hlava vám za to poďakuje.

 

Ak by ste chceli podoriť rast vlasov aj inak ako "domácou liečbou," určite vyskúšajte vlasovú mezoterapiu. Ide o injekčnú metódu, kedy sa aplikujú liečebné látky, ktoré stimulujú rast vlasov a predlžujú trvanie rastovej fázy. Ide o komplex peptidov, vitamínov, aminokyselín, minerálov, konezýmov, rastových faktorov a kmeňových buniek. Výhodou mezoterapie je, že sa tieto látky dostávajú do hĺbky priamo k vlasovým korienkom, stimuluje sa ich prekrvenie a tak poskytujú korienkom optimálna výživu a okysličenie. Spravidla je potrebné absolovať niekoľko ošetrení, v závislosti od stavu padania vlasov.

 

 
Tiež v Novinky

Pleťové oleje – milované, alebo nedocenené?
Pleťové oleje – milované, alebo nedocenené?

10 apr , 2024

Patríte medzi ľudí, ktorí sa vyhýbajú používaniu olejov v starostlivosti o pleť? Alebo ste len zatiaľ neobjavili ich čaro? Dôvodom pomerne častého vyhýbania sa pleťovým olejom je zvyčajne mastná pleť, akné, sklon k upchávaniu pórov alebo len nevedomosť, ako môžu byť oleje pre pokožku prospešné. Výsledkom je však bohužiaľ to, že sa takto zbytočne pripravujeme o množstvo fantastických výhod, ktoré oleje so sebou prinášajú.

 

Čítať viac..

Prečo je dôležité pH v šampónoch?
Prečo je dôležité pH v šampónoch?

20 mar , 2024

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo niektoré šampóny zanechávajú vo vlasoch úžasný pocit čistoty, ľahkosti a upokojenej pokožky, zatiaľ čo iné by ste po prvom použití najradšej vyhodili do koša? Dôvodom môže byť pH šampónu – jedno z tajomstiev šťastnej pokožky hlavy a pôvabných vlasov.

Čítať viac..

Zatočte s celulitídou zmenou životného štýlu
Zatočte s celulitídou zmenou životného štýlu

01 mar , 2024

Milé dámy,

 

Nasledujúci článok patrí Vám. Celulitída je totiž (bohužiaľ) väčšinou problémom žien.

Na vine je hormón estrogén, ktorý je u mužov zastúpený minimálne. 

Čítať viac..