Využi silu sauny!

14 okt , 2016

Využi silu sauny!

Ahoj,

prednedávnom k nám zavítala jeseň, nielen dátumom v kalendári, ale aj radikálnym znížením teplôt. Prudké ochladenie o 10 až 15 stupňov dá zabrať aj tomu najsilnejšiemu organizmu. Naše telá sú výrazne oslabené a náchylné na všade striehnuce bacily a vírusy. I keď zničiť ich nie je v ľudských silách, predsa sa voči nim môžeš efektívne vyzbrojiť. Ponúkam Ti tu pár tipov, ako si posilníš svoju imunitu využitím skrytej sily sauny a prežiješ toto chladné jesenné aj zimné obdobie bez návštevy lekára ;)

Najprv sa pozrime na blahodarné účinky sauny:

  • Prevencia proti prechladnutiu a chorobám
  • Posilňuje kardiovaskulárny systém
  • Zvyšuje obranyschopnosť organizmu a podporuje imunitu
  • Pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče žijúce na ľudskej pokožke čím zlepšuje priebeh alergií, ekzémov a rôznych kožných ochorení
  • Odstraňuje bolesti (hlavy, kĺbov, svalov) a svalové kŕče
  • Urýchľuje hojenie drobných raniek
  • Zabezpečí lepší spánok
  • Zlepšuje telesnú aj duševnú kondíciu
  • Redukuje psychické napätie, nervozitu, úzkosť a pocity vyčerpanosti
  • Očista organizmu od odpadových látok a splodín

Pozor, má to však aj háčik, pretože saunovanie si bohužiaľ nemôže dovoliť každý. Nie je vhodné v prípade nepriaznivého zdravotného stavu - pre epileptikov, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, s chorobami pľúc, cukrovkou alebo pre reumatikov. Ďalej sa neodporúča pri všetkých virózach, horúčkových stavoch, chrípke či angíne, počas menštruácie a v období tehotenstva.

Aby sme predišli nepríjemnostiam je potrebné dodržiavať nasledovné pravidlá saunovania.

1.   Príprava 

Bez ohľadu na to, či si zvolíš suchú švédsku saunu, parnú, vlhkú fínsku, aromatickú bylinkovú, či infrasaunu, v každom prípade je dôležité dbať na hygienu. Len čo sa osprchuješ obľúbeným sprcháčom, dobre sa poutieraj mäkkou osuškou (napríklad aj z edície MARK bathroom) a môžeš vstúpiť zabalená len v Evinom rúchu prípadne v čistej plachte do vyhriatej sauny. Nikdy do sauny nechoď v plavkách či spodnej bielizni!

2.   Prehrievanie

Pohodlne sa usaď alebo si ľahni. Dýchaj pomaly a zásadne nosom. Zdravý človek sa môže bez akýchkoľvek obáv saunovať 2-3 krát týždenne v jednom a6 troch 15 minútových blokoch. Medzi každým by mala byť aspoň 20 minútová prestávka.

3.   Schladenie

Po každom bloku vymeň saunu za chladnú vodu. Postupne ochladzuj telo, max. 5 minút, pričom začni nohami, chrbtom, potom rukami a na záver bruchom a hrudníkom. Počas ochladzovania prechádza telo niekoľkými fázami. Najskôr pocítiš chlad a jeho pôsobením sa postupne cievne kapiláry v podkoží stiahnu a začnú stláčať krv do vnútorných orgánov až napokon chlad ustúpi.

4.   Oddych 

Po skončení ochladzovania sa presuň do oddychovej zóny. Zabaľ sa do tepla a relaxujte asi 10 – 20 minút. Až potom môžeš ísť opäť do sauny a celý postup opakovať.

5.   Ukončenie 

Po záverečnom relaxovaní je nevyhnutné doplniť stratené tekutiny vodou alebo bylinkovým čajom a dôkladne sa osprchovať od vypotených odpadových látok. V tomto finálnom kroku Ti skvelo poslúži MARK! Peelingom sa pokožka krásne očistí a zjemní, no a keďže v sebe obsahuje bohaté množstvo mandľového a kokosového oleja, nie je potrebné sa už ani krémovať. Ak obľubuješ masáž, následne si ju môžeš v tejto chvíli bez obáv dopriať. Kombinácia sauny, peelingu a kvalitnej masáže garantuje výsledok vo forme pružnej a zamatovej pokožky a v dlhodobom aspekte sa prejaví detoxikovaným organizmom a preukázateľne posilnenou imunitou!

Majte krásnu a v zdraví prežitú jeseň!

MARK
Tiež v Novinky

Zrelá pleť = krásna pleť. Je to vôbec možné? Ako to dosiahnuť?
Zrelá pleť = krásna pleť. Je to vôbec možné? Ako to dosiahnuť?

20 nov , 2023

Krása a mladosť sú dary, ktoré nám príroda dáva ako dočasné. Ako roky plynú, prichádza čas, keď sa na našej pokožke začnú objavovať prvé vrásky a iné známky starnutia. Tento proces je prirodzený a nevyhnutný, to však neznamená, že sa s ním musíme len tak zmieriť. Naopak, mali by sme vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sme o svoju pleť dbali ešte viac ako doteraz, aby sme ju udržali v tej najlepšej kondícii a zamedzili predčasnému starnutiu. Ako teda na to?

 

Čítať viac..

Citlivá pleť: ako sa o ňu správne starať a aké aktívne látky zvoliť?
Citlivá pleť: ako sa o ňu správne starať a aké aktívne látky zvoliť?

20 sep , 2023

Existuje nespočetné množstvo typov pleti, z ktorých každý má svoje jedinečné potreby a výzvy. Dnes sa zameriame na jednu z najnáročnejších - citlivú pleť. Možno ste práve Vy jeden z tých, ktorí denne zažívajú nepohodlie ako pálenie, svrbenie či začervenanie pokožky z rôznych príčin. Alebo Vás trápi diagnóza ako ekzém, rosacea či kuperóza? Ak ste sa našli v týchto riadkoch, tento príspevok je určený práve Vám.

 

Čítať viac..

Testovanie produktov na citlivej pleti - recenzia
Testovanie produktov na citlivej pleti - recenzia

20 sep , 2023

V rámci nedávnej výzvy na testovanie našich produktov sa zapojilo niekoľko z Vás. Odkryli ste nám svoje príbehy a my Vám ďakujeme za obrovskú dôveru, otvorenosť a možnosť byť súčasťou Vašej dennej rutiny.

Čítať viac..